Education: University of California, Los Angeles (UCLA)
Experience: more than 10 years
I can help you create unique characters with powerful performances. We'll run scenes and do exercises multiple times so that you can find your rhythm and flow. Each take, I will give you adjustments that will add more nuance, allowing you progressively get better. We'll talk all about of acting theory. I want help you hone the ability to create art. We will elevate you to the highest level. My feedback is never judgmental. I believe in giving you a safe space with empathy and support. Let's go!
Los Angeles, CA
20 $/h.
free of charge
More
| ✅ Number of tutors: | 2 |
|---|---|
| ✅ Average price*: | 20 $/h. |
| ✅ The average rating of tutors: | 4.2 |
| ✅ Skype/online classes: | Yes |
| ✅ The average experience: | more than 10 years |
| ✅ Tutors' schedule: | Mon-Sun, 8:00 - 21:00 |
*Pricing last updated: December 2025
Education: Johns Hopkins University
Experience: more than 10 years
Hi, I'm Shelby. I have a BA in History from Johns Hopkins University, where I graduated with honors. I tutored in the Writing Center at JHU and have worked with K-12 students improve their grasp of English and History and assisted with writing and research projects. I am an actor and comedian in addition to working in media, news and entertainment industries. I love working with students and have experience working with folks on the spectrum and with ADHD. I'm happy to come to you or work online!
Los Angeles, CA
40 $/h.
free of charge
More
Found 2 teacher profiles
Subject
Level of preparation
Where do you want to study?
Online
or
At the student's
At the tutor's
Price per hour
Sorting method
The average cost of Acting lessons in Los Angeles, CA - 20 $/h.
|
Services depend on the experience and the level of training of the tutor |
Price |
|
Classes with a beginner / student tutor |
from $20 per hour |
|
Classes with a professional acting coach in Los Angeles |
from $40 per hour |
|
Acting tutoring services in Los Angeles |
Price for the period of classes |
|
Price for 1 lesson |
from $20 per hour |
|
Week of classes (3-4 classes) |
from $55 |
|
Month of study (9-11 classes) |
from $175 |
|
Exam preparation (26 classes) |
from $510 |