Tutor Las Vegas, NV - choose the most professional teachers

Online classes

30 $/h.

Academic tutoringSpanish

Education: Catholic University of Santiago de Guayaquil

Experience: more than 5 years

My name is Karla Marquez. I am a single mom (3 little crazy lovely kids) I love to do a lot of activities like dancing, teaching, tutoring, and also I do life insurance. I study in my country Business international management trilingual (Spanish, French and English) I love working all the time. And play around with my kids

30 $/h.

free of charge

More

Tutors of in Las Vegas - main information

✅ Number of tutors:2
✅ Average price:30 $/h.
✅ The average rating of tutors:4.2
✅ Skype/online classes:

Yes

✅ The average experience:more than 5 years
✅ Tutors' schedule:Mon-Sun, 8:00 - 21:00

50 $/h.

Football

Education: Grand Canyon University

Experience: more than 20 years

26 seasons of winning football coaching experience. Coaching all positions on offense and defense. Well versed on many of the game's best systems and strategies. A football historian that knows the past and project future trends. 26 seasons of winning football coaching experience. Coaching all positions on offense and defense. Well versed on many of the game's best systems and strategies. A football historian that knows the past and project future trends. ...

50 $/h.

free of charge

More

Found 2 teacher profiles

Las Vegas, NV

Subject

Where do you want to study?

Online

or

At the student's

At the tutor's

Price per hour

Price from

Price up to

OK
5101520253035404550556065707580859095100

Sorting method

The average cost of classes in Las Vegas, NV - 30 $/h.

The cost of lessons with a tutor in Las Vegas, NV by subject

SubjectPrice
Spanish30 $/h.

How Much Does Tutoring in Las Vegas Cost?

Services depending on the experience of teaching and the level of training of the tutor

Price

Classes with a beginner / student tutor

from $35 per hour

Lessons of a professional teacher in Las Vegas

from $55 per hour

Tutoring services in Las Vegas

Price for the period of classes

Price for 1 lesson

from $35 per hour

Week of classes (3-4 classes)

from $140

Month of study (9-11 classes)

from $350

Exam preparation (26 classes)

from $880