Online classes
45 $/h.
Education: Florida International University
Experience: more than 10 years
I have a Master's in architecture and a 3D background. I've been working in the 3d arc viz industry for over 10 year. I'm alway learning new software. I know 3DS Max, Vray, Corona render and Photoshop. I have experinece in polymodeling, materials, lighting and rendering. I have worked for several companies here in Miami as a 3D artist. Florida International University - Master of Architecture Miami Dade College - AA Architecture I have though in person and online one on one sessions at the Arts Digital Institute in Doral Miami.
45 $/h.
free of charge
More
✅ Number of tutors: | 2 |
---|---|
✅ Average price: | 40 $/h. |
✅ The average rating of tutors: | 4.2 |
✅ Skype/online classes: | Yes |
✅ The average experience: | more than 5 years |
✅ Tutors' schedule: | Mon-Sun, 8:00 - 21:00 |
40 $/h.
Education: Virginia Tech
Experience: more than 5 years
Hey there, My name is Josh and I am a recent graduate of Virginia Tech with a degree in Computer Science. I am passionate about coding/programming and have a decade of experience doing it just for fun. I also work professionally doing it as a Software Engineer. I have a 4 year bachelor's degree in Computer Science and have been coding since I was 12 years old. Additionally while in college I was a teaching assistant for several computer science courses. I have a strong knowledge of Python, Java, Javascript, HTML, CSS, C, and almost 10 other languages. I ...
40 $/h.
free of charge
More
Found 2 teacher profiles
Subject
Where do you want to study?
Online
or
At the student's
At the tutor's
Price per hour
Sorting method
The average cost of classes in Miami, FL - 40 $/h.
Popular subjects in your city
Services depending on the experience of teaching and the level of training of the tutor |
Price |
Classes with a beginner / student tutor |
from $25 per hour |
Lessons of a professional teacher in Miami |
from $45 per hour |
Tutoring services in Miami |
Price for the period of classes |
Price for 1 lesson |
from $25 per hour |
Week of classes (3-4 classes) |
from $100 |
Month of study (9-11 classes) |
from $250 |
Exam preparation (26 classes) |
from $630 |